Co štěně potřebuje

 

Štěně ke zdárnému vývoji potřebuje laskavého, tolerantního pána, který o ně dobře pečuje, má je rád, a štěně jezevčíka navíc pána, který je trpělivý a hlavně si udělá čas, aby mu mohl včas a často poskytovat příležitosti nejen k probuzení spících loveckých vloh, ale také k jejich přiměřenému rozvinutí.

Při budování vzájemného vstahu má nesmírnou roli hra. Hrou štěně naučíte mnohým povelům a když pejsek udělá přesně to co chcete, neváhejte ho za to pochválit pohlazením a poplácáním, vhodné jsou i odměny jako třeba piškotek,mrkev nebo nějaká psí dobrotka.

Nikdy není možné trestat jezevčíka za jakýkoliv prohřešek poté, co se k nám vrátil. Trestali bychom ho za to, že se vrátil, psi žijí přítomností, to znamená že neví co se odehrálo před 10 minutami. Z nedodržování této zásady totiž pramení pověsti o urážlivosti, tvrdohlavosti či paličatosti jezevčíka.

Jezevčíka můžeme trestat pouze za činnost, o které ví, že ji dělat nesmí a chytíme ho při tom.. Musí to být v zápětí a trest musí být přiměřený, např.dát rázně povel "Ne" nebo "FUJ" Je li přiměřený, poznáme to tak, že se nás pejsek po potrestání nebojí, naopak se nám snaží vyjádřit podřízenost.

Venčení:

Ze začátku je třeba pejska častěji venčit asi 6x denně aby se naučil vyprazdňovat venku a ne doma.

Štěňata z našeho vrhu budou naučena chodit se vyprazďovat na podložku, později se však jako všichni dobře vychovaní psi venčí na travičce, prostě ne v bytě. Chce to trochu více trpělivosti...

Strava:

bílkoviny:  maso, játra, srdce, plíce, hrtany, vejce, sýry, tvaroh, zakysané výrobky a to jen v malém množství, měkké kosti.

sacharidy: ovesné vločky, těstoviny, kroupy, chléb, housky apod...

tuky:           rostlinné oleje, sádlo, lůj, máslo

vláknina:   mrkev, celer, petržel, ovoce

vitamíny a minerály

zásadně kupujeme konzervy které obsahují nejméně 80% masa a granule pro štěňata, krmíme 4x denně, postupem času tzn. od 4 měsíce dávky zmenšujeme a v roce věku psa krmíme již 2x denně.

pelíšek:

každý potřebuje své místo na odpočinek, dobu klidu a bezpečí a hlavně spánku. U pejsků tomu není jinak.

Vyberte prosím štěněti nějaké místo v klidové zóně vašeho příbytku a dejte mu tam pelíšek.

Pejsek se tam sám naučí chodit, stačí mu jen párkrát ukázat kde je jeho místo.

Důležité jsou i hračky, pokud má pes hračku zabaví se sám a nevyžaduje tolik pozornosti a nerozkouše vám kde co...osvědčují se také špalíčky dřeva.